Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpoczeły się wakacje

Dziś w szkołach uczniowie usłyszeli ostatni dzwonek. Młodzież otrzymała świadectwa i ruszyła na zasłużony wakacyjny wypoczynek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego to również okazja dla policjantów, którzy po raz ostatni mogli przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Wakacje, to czas odpoczynku dzieci i młodzieży od nauki i szkolnych obowiązków. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą, w lesie lub na wsi. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie swoim i dzieci podczas letniego urlopu, postępować ostrożnie i przewidywać zagrożenia, jakie mogą czyhać na nas w trakcie letniego szaleństwa. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

Wiele dzieci tegoroczne wakacje spędzi w miejscu zamieszkania. Zajęci pracą rodzice zmuszeni będą pozostawić swoje pociechy w domu bez opieki. To stres zarówno dla jednych jak i drugich. Aby choć trochę odsunąć od siebie niepokój wytłumaczmy dzieciom jak mają postępować podczas nieobecności rodziców i jak uniknąć zagrożeń, które mogą czyhać na nie w czasie, kiedy pozostają bez opieki. Jasno określone przez rodziców zasady na pewno przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ich pociech.

Kiedy dzieci pozostają bez opieki w domu nie powinny:

- bawić się ogniem - bo może to doprowadzić do pożaru, manipulować przy gniazdkach elektrycznych, czy wyglądać przez otwarte okna – gdyż zawsze może dojść do wypadku. Uczmy ich tego od najmłodszych lat. Schowajmy lekarstwa, tak aby nie mogły ich dosięgnąć. Wytłumaczmy dzieciom jak postępować w sytuacji, gdy do drzwi zapuka obca osoba. Pozostawmy im numer telefonu, aby zawsze mogły zadzwonić do nas i uzyskać pomoc. Jeśli to możliwe utrzymujmy telefoniczny kontakt z dziećmi, sprawdzając co jakiś czas czy nic im się nie stało. Kiedy dziecko wychodzi na dwór, nauczmy je aby klucze od mieszkania chowało głęboko w kieszeń. Odzwyczajmy dzieci od noszenia ich widocznych, często na rzucającej się w oczy smyczy. Nauczmy dzieci jak postępować w sytuacji, gdy ktoś proponuje im jedzenie, napój czy chce przekupić dziecko pieniędzmi lub słodyczami.

Wypoczynek letni to również zabawa nad jeziorem. Warto nauczyć dziecko zasad bezpiecznego korzystania z uroków kąpieli w jeziorze czy stawie. Dziecko najszybciej uczy się od dorosłych. Dbając samemu o swoje bezpieczeństwo nad wodą wpajamy najmłodszym to, jak być bezpiecznym i jak uniknąć zagrożeń płynących z kontaktu z wodą. Wybierajmy do kąpieli takie miejsca, gdzie możemy liczyć na czyjąś pomoc. Gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy lub jest obok nas większa ilość osób. Tylko takie plaże i kąpieliska dają gwarancją dobrej, bezstresowej zabawy i odpoczynku zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dbajmy o to, aby podczas pobytu dzieci nad wodą obok nich był ktoś dorosły, ktoś, kto zwróci uwagę na to jak korzystają one z uroków wypoczynku na plaży.

Żeglując z dziećmi zawsze dbajmy o to, aby miało założoną kamizelkę ratunkową. Dla bezpieczeństwa swojego i swoich pociech korzystajmy ze wszystkich dostępnych na łodzi środków ratunkowych, a na pewno miejmy je w gotowości, w zasięgu ręki. Unikajmy alkoholu przed i w czasie rejsu. W żadnym wypadku nie wsiadajmy do jednostek pływających pod jego działaniem i nie prowadźmy ich w takim stanie. Oprócz odpowiedzialności karnej musimy liczyć się z tym, że w ten sposób stwarzamy ogromne niebezpieczeństwo dla siebie i swoich bliskich. Nie pozwólmy aby alkohol popsuł nam wymarzony rejs i aby przez chwile nieuwagi doszło do tragedii.

Latem częściej wybieramy się na spacery do lasu. Przed wyprawą do tego szczególnego miejsca nauczmy dzieci właściwego zachowania. Dotyczy to poszanowania miejsca, jakim jest las i jego mieszkańców. Unikniemy wówczas przykrych niespodzianek, jakie mogą nas spotkać w trakcie kontaktu z chorym, bądź niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wchodźmy do lasu, gdy panuje susza i uświadamiajmy dzieci o tym jak łatwo może dojść do jego podpalenia. Dbajmy o to aby podczas wycieczki zawsze był z dzieckiem ktoś odpowiedzialny, ktoś kto zna las i wie jak znaleźć w nim tę właściwą powrotną drogę.

Odpoczywając na wsi zawsze warto zwracać uwagę gdzie, jest nasze dziecko. Szczególnie często, podczas corocznych żniw odnotowywane są liczne zdarzenia z udziałem dzieci w kontakcie z rolniczymi urządzeniami czy maszynami. Są one często efektem nieświadomości dziecka, braku uwagi i zmęczenia osób je obsługujących. Zapracowani rodzice, czy dziadkowie, u których na wsi wypoczywa nasze dziecko swoją uwagę skupiają na pracy i codziennych obowiązkach. Dziecko bez opieki może znaleźć się wtedy w miejscu, w którym być nie powinno, gdzie nie jest bezpieczne i nie trudno o wypadek. Uświadamiajmy dzieci jak może uniknąć tych zagrożeń, jak może bezpiecznie pomagać podczas polowych prac aby, nie doszło do wypadku.

Wszystkich wspomnianych zagrożeń można uniknąć rozmawiając z dzieckiem i wpajając mu zasady bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku. Rozmowy o sposobach omijania wakacyjnych zagrożeń od lat prowadzą z dziećmi policjanci w szkołach i podczas kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku najmłodszych. W tym roku również przekazali oni najmłodszym sporą ilość wiedzy o bezpieczeństwie podczas wakacyjnej zabawy. Powtarzanie tych zasad przez rodziców, opiekunów czy policjantów kształtuje w dziecku właściwe postawy i zachowania w sytuacjach, w których jego bezpieczeństwo jest zagrożone.

Próbujmy tego na co dzień, nauczmy dziecko właściwych zachowań, a korzyścią z tego będzie jego bezpieczeństwo i mniejszy stres dla nas rodziców czy opiekunów w trakcie zbliżających się wakacji.

Powrót na górę strony