Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie minionego weekendu

Minione 72 godziny były pracowite dla policjantów z powiatu iławskiego. Funkcjonariusze interweniowali 131 razy w tym 25 wezwań były to interwencje domowe a tylko 2 to zdarzenia drogowe. W ciągu ostatniego weekendu funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili także działania krajowe ,,BUS-TRUCK” , w ramach których skontrolowali 52 pojazdy.

Weekend jest to czas wytężonej pracy nie tylko policjantów prewencji ale również funkcjonariuszy ruchu drogowego, wydziału kryminalnego oraz funkcjonariuszy komisariatów i posterunków policji. Policjanci interweniowali 131 razy w tym aż 25 podczas interwencji domowych. Dwóch z awanturników noc spędziła w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze wdrożyli także w dwóch rodzinach procedurę Niebieskiej Karty.

Przez minione 72 godziny nie doszło do żadnego wypadku  drogowego a tylko do dwóch kolizji. W pierwszym przypadku 21 – latek kierujący suzuki wyprzedzając opla w miejscu niedozwolonym  nie zachował bezpiecznego odstępu doprowadzając do zderzenia bocznego pojazdów. Kierujący suzuki oraz jego trzej pasażerowie doznali ogólnych potłuczeń. Natomiast na trasie  Sąpy-Makowo kierujący oplem na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze.  W wyniku czego zjechał na lewe pobocze, uderzył lewym narożnikiem pojazdu w drzewo i zatrzymał się w głębi lasu. Kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia. Jednak kilka minut po zgłoszeniu policjanci ustalili, że samochodem tym kierował  28 – latek, który nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Iławscy funkcjonariusze zostali również poinformowani  o dwóch osobach, które idą w terenie niezabudowany a jest już po zmroku i prowadzą wózek, są one nieoświetlone i stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zgłaszający dodał także, że środkiem idzie nietrzeźwy mężczyzna. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce gdzie w trakcie dojazdu zauważyli 29 – latka, który już leżał na jezdni. Mężczyzna znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu i w okolicznościach zagrażających jego życiu i zdrowiu. Funkcjonariusze doprowadzili 29 – latka do miejsca zamieszkania.  Jadąc z mężczyzną policjanci zauważyli dwie osoby idące z wózkiem dziecięcym, żadna z nich nie posiadała jednak elementów odblaskowych a było  już po zmroku i w terenie niezabudowany. Mieszkańcy powiatu iławskiego zostali ukarani mandatami.

Pamiętajmy!

Mimo codziennie dłuższego dnia każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Za niestosowanie się do przepisów można zostać ukarany mandatem jednak należy pamiętać . o śmiertelnym ryzyku jakie ponosi pieszy nie mający odblasków. Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.

Policjanci ruchu drogowego podczas minionego weekendu wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania „BUS- TRUCK". Funkcjonariusze kontrolowali autobusy oraz samochody ciężarowe, sprawdzali ich stan techniczny, uprawnienia i stan trzeźwości kierowców, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej. W trakcie prowadzonej akcji skontrolowano 52 pojazdy, w tym 33 samochody ciężarowe oraz 1 autobus. Niestety, nie obyło się bez kar. 15 kierowców policjanci ukarali mandatami m.in. 10 za przekroczenie prędkości, 3 za stan techniczny, w 2 przypadkach sprawa zakończy się przed sądem. Natomiast  u jednego z kierowców funkcjonariusze mieli uwagi co do tachografu.

Takie działania będą kontynuowane w przyszłości przez iławskich funkcjonariuszy.

Policjanci podczas minionego weekendu zatrzymali także 4 dowody rejestracyjne pojazdów, ze względu na stan bieżnika w oponach, w jednym przypadku ponieważ opony posiadały różny bieżnik na jednej osi oraz  ze względu na stan techniczny samochodu  po kolizji drogowej

Policjanci ujawnili także jednego nietrzeźwego kierującego, który jechał motorowerem mając 2,4 promila w organizmie.  

Kilka słów o oponach

Według prawa na jednej osi nie można montować dwóch różnych opon. Pojazd obowiązkowo musi mieć identyczne ogumienie (marka, rzeźba protektora) na jednej osi. Inne ogumienie jest natomiast dozwolone na dwóch różnych osiach (przód inne, tył inne). Dowód rejestracyjny zostanie także zatrzymany w przypadku, gdy po drogach publicznych auto będzie się poruszać na sportowych oponach typu slick, lub wyczynowych wyposażonych w kolce.

Dowód  rejestracyjny można również stracić za zbyt szerokie opony zamontowane na pojeździe. Zgodnie z przepisami koło nie może wystawać poza obrys karoserii. Jeżeli tak jest, to przyłapane na drodze auto traci dokumenty i musi ponownie przejść badanie techniczne.

Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe w Polsce dla właścicieli pojazdów samochodowych (osobowych i ciężarowych), ciągników rolniczych, a także motorowerów i przyczep.

Nie obyło się również bez fałszywych alarmów. Kiedy do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że został pobity funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że  64 - letniemu mężczyźnie nic złego się nie dzieje a zadzwonił na policję bo nie miał z kim porozmawiać.

Mieszkaniec gminy Lubawa w najbliższym czasie usłyszy zarzut wywołania fałszywego alarmu. Grozi mu teraz kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd może też orzec nawiązkę.

Tego rodzaju zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci reagują na każde takie zawiadomienie, więc reagują i na te fałszywe. Przekierowują również rozmowy do właściwych instytucji lub powiadamiają je o zgłoszeniu. Warto zaznaczyć, że wyżej wymienione wykroczenie nie dotyczy tylko wezwania policji, ale także straży miejskiej, pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej.

 

Powrót na górę strony