Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali minione 72 godziny

W miniony weekend policjanci byli wzywani 114 razy w tym 24 interwencje związane były z domowymi awanturami a 17 z ruchem drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali również jednego kierującego w stanie nietrzeźwości. Nie obyło się też bez zdarzeń drogowych w tym z udziałem pieszego. Miniony weekend to także policyjne działania „NURD” oraz „Prędkość”.

Policjanci z powiatu iławskiego w miniony weekend przeprowadzili 114 interwencji. W tym zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna  kierował motorowerem mając 1,8 promila alkoholu w organizmie. Pojazd zabezpieczyła osoba wskazana przez kierującego a mieszkańca gminy Susz zwolniono po wykonaniu czynności. Nie obyło się też bez innych interwencji w ruchu drogowym. Łącznie było ich 17 w tym jeden wypadek oraz  4 kolizje. W piątek po godzinie 21:00 w Iławie na ulicy Jagiełły 48 – letni pieszy idąc ulicą upadł wprost przed samochód osobowy opel. W wyniku czego został potrącony. 48 – latka przetransportowano do szpitala w Iławie gdzie pozostał na obserwacji.  Kierujący samochodem był trzeźwy natomiast od pieszego została pobrana krew do badania na zawartości alkoholu w organizmie.  Policjanci wyjaśnią teraz dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Funkcjonariusze na terenie powiatu iławskiego  przeprowadzili również działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja ta  realizowana była  pod kątem eliminowania negatywnych zachowań wśród pieszych i rowerzystów. Policjanci sprawdzali przede wszystkim sposób przekraczania jezdni czy chodzenie jej właściwą stroną przy braku chodników. Zwracali również uwagę czy piesi posiadają obowiązkowe odblaski oraz wyposażenie rowerów. 

W trakcie działań funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi 23 pieszych przechodzących przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a także 3 kierowców, którzy nieprawidłowo zachowali się wobec pieszych oraz 1 rowerzystę.

Akcja „NURD” na terenie powiatu iławskiego realizowana jest cyklicznie. Jej celem jest również reagowanie na przewinienia kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem mogą narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów.

Jak dodał naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Sławomir Kołpacki – takie działania są bardzo ważne gdyż wpływają  na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych oraz rowerzystów. Oświadczył, że w 2016 roku na terenie powiatu iławskiego doszło do 13 wypadków z udziałem pieszych oraz 16, w których brali udział rowerzyści. Podczas tych wypadków śmierć poniosło 2 pieszych i 2 rowerzystów.

Ignorowanie przepisów ruchu drogowego może skończyć się tragicznie. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Pieszego chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie.  Przechodźmy przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i tu należy stosować zasadę „ograniczonego zaufania”.  To, że my widzimy samochód, nie oznacza wcale, że kierowca widzi także nas. Pamiętajmy również o noszeniu odblasków. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście w świetle latarni, jesteśmy bardziej widoczni dla kierujących pojazdami.

Funkcjonariusze podczas minionych 72 godzin przeprowadzili również działania „Prędkość”  ponieważ jest to nadal główna przyczyna wypadków drogowych w powiecie iławskim. W 2016 r. na drogach regionu doszło do 994 zdarzeń drogowych, z których aż 200 spowodowanych było tą właśnie przyczyną.

Akcja ta miała na celu przypomnienie kierowcom o stosowaniu się do ograniczeń prędkości na poszczególnych odcinkach, a także wyeliminowanie „piratów drogowych” stwarzających niebezpieczne sytuacje na drogach. Policjanci, przy pomocy urządzeń pomiarowych kontrolowali prędkość pojazdów na drogach całego powiatu iławskiego. W trakcie prowadzonych działań skontrolowali 76  pojazdów,  a dla 38 kierowców, którzy jechali zbyt szybko,  kontrola drogowa zakończyła się mandatem. Dla kierowcy vw jazda z prędkością 110 km/h w obszarze zabudowanym zakończyła się mandatem, punktami karnymi oraz utratą prawa jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie  (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości  w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Policjanci podjęli także 24 interwencje domowe, po których jeden awanturników noc spędził w policyjnym areszcie. Mundurowi w jednej  rodzinie wdrożyli również procedurę Niebieskiej karty.

Natomiast  funkcjonariusze z zespołu do spraw poszukiwań wykonując czynności służbowe pojechali sprawdzić adres zamieszkania jednego z poszukiwanych, na którego sąd wystawił zarządzenie o ustaleniu miejsca pobytu i osadzeniu w zakładzie karnym. Okazało się, że 41 – latek tym razem przebywał w domu u swojej mamy. Policjanci oświadczyli mu, że jest zatrzymany i zostanie przetransportowany do więzienia.  Mężczyzna był bardzo zdziwiony ponieważ jak oświadczył, nie wiedział, że jest poszukiwany i ciąży na nim kara pozbawienia wolności. 41 – latek  był poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został już odkonwojowany do zakładu karnego gdzie spędzi najbliższe 8 miesięcy.

Powrót na górę strony