Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna akcja "Znicz 2014"

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, od 31 października do 3 listopada spodziewany jest znaczny wzrost natężenia ruchu na głównych drogach powiatu iławskiego. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że duży ruch w połączeniu z trudnymi, jesiennymi warunkami atmosferycznymi niekorzystnie wpływają na koncentrację kierowców. Policjanci apelują o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i o zachowanie szczególnej ostrożności.

Przez kilka dni spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego. Na trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z videorejestratorami, laserowymi miernikami prędkości. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, mandatu warto zwolnić.

Kolejny raz policjanci przypominają o podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dojechać do celu:


1. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres świąt Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność !
2. Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.
3. Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych, którym zazwyczaj towarzyszy alkohol – zdarza się, że po jego wypiciu wsiadamy za kierownicę, decydując się na jazdę na podwójnym gazie. Często zapominamy o skutkach prawnych i moralnych takiego postępowania. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

Kierowca po "małym piwku" to nadal częste zjawisko szczególnie podczas dni wolnych - pamiętajmy o konsekwencjach: stan po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu we krwi od 0,2 - 0,5‰) to wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) to przestępstwo.


4. Większość z nas na groby najbliższych jechać będzie samochodami, pamiętajmy więc o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać. Zapinajmy pasy bezpieczeństwa, a dzieci do 12 roku życia i 150 cm wzrostu przewoźmy w fotelikach lub na podkładkach dostosowanych do rozmiarów dziecka.
5. Nie irytujmy się podczas "korków" - nie tylko nam się spieszy, a kultura i rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.
6. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.


Kilka dobrych rad dla pieszych:


• unikajmy „szaro-burych” ubrań, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców,

• używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków. Przypominamy, że  od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.


• nie wbiegajmy na jezdnię znienacka bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia,


• przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach wyznaczonych
Kierowcy natomiast muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim powinni mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych

Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci. Dobrze jest przed wizytą na grobach ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach. Przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce przekonane, że spotkają tam rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi, przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami. Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

Liczymy na to, że Państwa zdrowy rozsądek i wzmożone działania policjantów uczynią zbliżające się święta bezpiecznymi i spokojnymi.

Powrót na górę strony