Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kaskadowy pomiar prędkości na drogach powiatu iławskiego

Wczoraj, we wszystkich krajach Unii Europejskiej prowadzone były działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Działania te miały charakter międzynarodowy, a brali w nich udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL. Na drogach powiatu iławskiego policjanci również realizowali kaskadowy pomiar prędkości. W ramach tej akcji skontrolowali 43 pojazdy i ujawnili 20 przypadków wykroczeń w związku z nie przestrzeganiem dopuszczalnych limitów prędkości.

Celem tych działań było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz eliminowanie z ruchu drogowego tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z nadmierną prędkością lub w inny rażący sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Nadmierna prędkość  pojazdów często pojawia się też w sygnałach społecznych przekazywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali łącznie 43 pojazdy  ujawniając 20 kierujących, którzy  przekroczyli dozwoloną  prędkość. Wszyscy kierujący za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości przewidzianej taryfikatorem.

Policjanci sprawdzali również stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów.

Policjanci przypominają!

Tylko w roku 2017 na terenie powiatu iławskiego doszło do 1093 zdarzeń drogowych, a niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną aż 192 zdarzeń. Natomiast 45 osób straciło prawo jazdy  za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h.

Pamiętajmy, że  nie zawsze konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą tylko ich sprawcy, ale w wielu przypadkach za ich błędy, koszty w postaci utraty zdrowia a nawet życia ponoszą też inni uczestnicy ruchu drogowego.

Powrót na górę strony