Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Smog” oraz „Bezpieczna droga do szkoły”

Iławscy policjanci ruchu drogowego codziennie prowadzą działania, których celem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na stosowanie zasad ruchu drogowego. Tym razem była to akcja Smog”, podczas której policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów i emisję spalin do atmosfery oraz „Bezpieczna Droga do Szkoły”.

W środę od wczesnych godzin rannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie prowadzili działania „Smog”. Akcja miała na celu wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów, w szczególności tych, które charakteryzują się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

Jak się okazuje, smog  wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. Jednak to nie jedyne źródło zanieczyszczenia powietrza. Poważnym źródłem zanieczyszczeń jest również transport, czyli pojazdy spalinowe. Okazało się, że w polskich miastach na 1000 mieszkańców przypada więcej aut niż w wielu miastach Europy Zachodniej. Często są to pojazdy stare i emitujące bardzo duże ilości zanieczyszczeń.  Dlatego funkcjonariusze w czasie kontroli przekazywali kierowcom informacje na temat szkodliwości emisji spalin dla środowiska naturalnego.

W związku z tym funkcjonariusze na terenie miasta i gminy podczas działań skontrolowali 88 samochodów. Jak się okazało, wszystkie samochody były sprawne technicznie. 

Natomiast wczoraj, iławscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Bezpieczna Drogo do Szkoły”. Akcja ta miała na celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w drodze do i ze szkoły. W trakcie działań profilaktyczno-edukacyjnych policjanci przeprowadzali kontrole w zakresie właściwego oznakowania przejść dla pieszych, respektowania zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców i pieszych użytkowników dróg publicznych.  Funkcjonariusze skontrolowali 51 pojazdów w tym również autobus, z których korzystają dzieci. Jest to istotne, ponieważ bardzo duża liczba dzieci i młodzieży, szczególnie pochodząca z terenów wiejskich, dojeżdża do szkół autobusami. Pojazdy przewożące dzieci powinny być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone.

Pamiętajmy, że od nas wszystkich zależy poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Elementem  zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest również noszenie na sobie elementów odblaskowych, które obowiązkowo należy używać poruszając się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Zgodnie z przepisami dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dzieci w pojeździe.

Funkcjonariusze podczas działań zatrzymali jednego kierującego, który rażąco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Podczas pomiaru prędkości w Jędrychowie  funkcjonariusze iławskiej  drogówki zatrzymali 20-latka, który kierując mercedesem jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 119 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości kierujący został ukarany mandatem i punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali też kierującemu prawo jazdy na 3 miesiące.

  • Kontrola autokaru
Powrót na górę strony