Aktualności

Miał atak padaczki za kierownicą okazało się, że był też nietrzeźwy. Zareagowali świadkowie

Mimo licznych apeli nadal zdarzają się kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę na „podwójnym gazie” lub bardzo zmęczeni. Trudno w takich sytuacjach nie zadać sobie pytania — czy tego zdarzenia można było uniknąć? Odpowiedź nasuwa się sama — oczywiście, że TAK! Jak w każdej tego typu sytuacji, to kierujący decyduje się na tego typu zachowania, niestety, nie zawsze liczy się z ich konsekwencjami.

Do poważnie wyglądającej sytuacji doszło w poniedziałek (29.04.2024 r.) kilka minut po godzinie 13:00. Zgłaszająca oświadczyła, że jadąc jedną z dróg w gminie Zalewo, zauważyła, iż kierowca forda zatrzymał pojazd na środku drogi. Dodała, że kiedy chciała go ominąć, zauważyła, że mężczyzna ma atak padaczki. Kobieta zatrzymała swój samochód i wspólnie z drugim świadkiem zaczęła udzielać pierwszej pomocy kierowcy, po czym wezwali służby ratunkowe. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności wyczuli alkohol od 66-latka, który jechał fordem. Wstępne ustalenia wskazały, że miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Od mężczyzny została pobrana krew do badania. Funkcjonariusze zatrzymali także prawo jazdy mieszkańcowi gminy Zalewo. Natomiast 66-latek został przetransportowany do szpitala.

Przypominamy !

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

 

Powrót na górę strony