Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egzamin na kartę rowerową wspólnie z lubawskimi policjantami

Kiedy pierwszy raz wsiądziesz na rower i nauczysz się na nim jeździć, nigdy tej umiejętności nie zapomnisz. Każdy cyklista - mały czy duży wie, jaka fajna jest jazda jednośladem. Rowerem możemy przemieszczać się po mieście lub aktywnie spędzić popołudnie. O zaletach z korzystania z tego środka transportu nie trzeba przypominać, warto natomiast porozmawiać o prawach i obowiązkach ich użytkowników co uczynili lubawscy policjanci podczas egzaminu na kartę rowerową.

Prawie każdy z nas pamięta swój pierwszy rower kiedy to uczyliśmy się jeździć. Jednak bez względu na wiek jazda na rowerze zawsze daje poczucie nieskrępowanej wolności, radości, jest to dobry sposób na ominięcie zakorkowanych ulic, czy aktywny relaks. O czym warto pamiętać, by przejażdżki rowerowe były bezpieczne? Jakie są podstawowe uprawnienia oraz obowiązki rowerzystów? Jak powinni się zachowywać kierowcy? Przypominali uczniom Szkoły Podstawowej w Złotowie, Rumienicy, Lubawie oraz Rożentalu lubawscy policjanci podczas egzaminu na kartę rowerową.

Poinformowali, że karta rowerowa jest ich pierwszymi uprawnieniami czyli dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym. Dodając, że karta rowerowa uprawnia również do kierowania pojazdem zaprzęgowym.

Wydaje ją nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:

  1. dyrektor szkoły – uczniowi szkoły podstawowej
  2. dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań – osobie nie wymienionej w pkt.1

Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:

  • osiągnęła wymagany minimalny wiek tj. 10 lat dla roweru, 15 lat dla pojazdu zaprzęgowego lub 17 lat dla roweru wieloosobowego, roweru lub wózka rowerowego przewożących inną osobę
  • wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań

W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej wtórnik tego dokumentu wydaje nieodpłatnie podmiot, który wydał kartę rowerową.

Podczas spotkania policjanci porozmawiali z dziećmi  również na temat "Bezpiecznych wakacji", gdyż zbliżają się one wielkimi krokami. Poinformowali  o zagrożeniach czyhających podczas letniego wypoczynku w trakcie zabawy w wodzie i nad wodą. Dodatkowo uświadomił dzieci jak należy zachowywać się podczas pobytu w domu i poza nim bez opieki rodziców. Informując jednocześnie dlaczego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i czemu funkcjonariusze ruchu drogowego noszą białe czapki oraz pas.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali „Podręczny Kodeks Rowerzysty” wydany przez Komendę Powiatową Policji w Iławie, której druk został sfinansowany przez Urząd Miasta Iława, który ma każdemu z nich przypominać podstawowe zasady ruchu drogowego. 

Dzieci  bardzo chętnie rozmawiały z policjantami również na temat ich codziennej pracy. Przebiegające w miłej atmosferze spotkania zostały uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań i zdjęć.

 

Powrót na górę strony