Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci spotkali się z uczniami iławskiej "budowlanki"

Dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie oficerem prasowym odwiedził uczniów Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie. Tematem wspólnych rozmów była przede wszystkim odpowiedzialność karna nieletnich. Policjanci omówili również założenia międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”.

Doskonale wiemy, że częste rozmowy pomagają każdemu z nas w zrozumieniu siebie i innych, rozbudzają ciekawość świata, stymulują rozwój emocjonalny oraz kształtują dobre nawyki. W związku z tym dzielnicowy iławskiej Komendy Powiatowej Policji w Iławie asp. Rafał Żurawski wspólnie z oficerem prasowym mł. asp. Joanna Kwiatkowska odwiedzili uczniów Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie.

Policjanci przy wykorzystaniu prezentacji przedstawili młodzieży najważniejsze zagadnienia dot. odpowiedzialności  nieletnich. Poinformowali uczestników spotkania co to jest demoralizacja oraz czyn karalny przedstawiając jednocześnie  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara. Policjantka  podała liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. Mł. asp.  Joanna Kwiatkowska dodała, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i po za jej granicami.

Funkcjonariusze podczas spotkania omówili również założenia międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”. Dodając, że jest to akcji, która ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka. Ponadto służy ona wzmocnieniu lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet oraz budowaniu powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet. W bieżącym roku temat przewodni  międzynarodowej kampanii brzmi Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”.

Policjanci dodali, że szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy w rodzinie. Jedną z form pomocy osobom dotkniętym przemocą jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może Policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał od policjantów białą wstążkę. Noszenie jej ma być znakiem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nie będzie stosować i akceptować przemocy wobec kobiet

W okresie od 1 stycznia 2017 r. do 30 listopada 2017r. iławscy policjanci wypełnili 239 formularzy „Niebieska Karta”,  wśród osób dotkniętych przemocą było 245 kobiet.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog  to okazja dla młodzieży, aby porozmawiać o sprawach, które ich dotyczą. To szansa na podniesienie swojej świadomości o konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Uczestnicy spotkania a było ich ponad 180 z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

Powrót na górę strony